JAK PRZEBIEGA EGZAMIN?

Zapisy

Zapisu na EGZAMIN PAŃSTWOWY możesz dokonać na poniższe sposoby:

Przez stronę internetową:

info-car.pl

Telefonicznie (numer WORD Łódź ot. Piotrków Trybunalski):

44 646-72-04

Osobiście, w siedzibie WORD-u:

Pokaż na mapie

Więcej szczegółowych informacji jak poprawnie zapisać się, znajdziesz na tej stronie:

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

Wstępne informacje

Egzamin państwowy składa się z dwóch zasadniczych części: teoretycznej i praktycznej.

Warto w każdym przypadku przyjść przynajmniej 15 min wcześniej, ponieważ zawsze może zdarzyć się jakaś sytuacja losowa – np. komunikacja miejska się spóźni.

W Piotrkowie Trybunalskim w dobie pandemii i obostrzeń na egzamin oczekiwać możesz w holu, do którego wchodzi się osobnymi drzwiami oznakowanymi napisem „EGZAMINY”.

Przed rozpoczęciem egzaminator wyczyta Cię i pójdzie z Tobą do odpowiedniej sali lub pojazdu.

Egzamin teoretyczny

„Teoria” obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej, gdzie odpowiedzią jest „TAK” lub „NIE” i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej dla określonej kategorii prawa jazdy z odpowiedziami: A, B lub C.

Każde pytanie zawiera tylko jedną poprawną odpowiedź, której wartość punktowa waha się od 1 do 3.

Suma wszystkich punktów maksymalnie może wynieść 74 punkty, a żeby uzyskać wynik pozytywny musisz zdobyć co najmniej 68 punktów.

Egzamin teoretyczny trwa do 25 min, ale jeśli skończysz wcześniej nie musisz czekać do końca. Dyskretnie poinformuj egzaminatora o zakończeniu i po cichu wyjdź z sali.

Egzamin praktyczny

„Praktyka” składa się z dwóch części: Plac manewrowy i Ruch drogowy

Na placu manewrowym czekają na Ciebie trzy zadania.

Pierwsze z nich to sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy oraz przygotowanie do jazdy (jak w ruchu drogowym). W ramach tej części na kat. B sprawdzasz jeden element z grupy świateł oraz jeden z grupy płynów. Potem właściwie ustawiasz FOTEL, KIEROWNICĘ, LUSTERKA I PASY. Dla łatwiejszego zapamiętania pomocny jest skrót FKLiP.

Drugie to ruszanie z miejsca oraz jazda pasem do przodu i tyłu tzw. „rękawa”.

Trzecie to ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu tzw. „górka”.

Egzamin w ruchu drogowym trwa co najmniej 40 min. Egzaminator będzie szczególnie zwracał uwagę na: sposób wykonywania manewrów, twoje zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny zagrożeń i skuteczność reagowania na nie oraz wiele innych elementów. Polecenia co do kierunku jazdy lub wykonania określonego zadania będą wydawane odpowiednio wcześnie i wyraźne oraz, co ważne, nie będą sprzeczne z zasadami ruchu drogowego.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego, dobrze udać się do okienka obsługi klienta z kartą wykonanych zadań egzaminacyjnych i poinformować o pozytywnym wyniku egzaminu. Tam pracownik WORD zaktualizuje Twój profil i wyśle je do odpowiedniego urzędu.